Skip to content

Życie Sir Francisa Galtona: od afrykańskiej eksploracji po narodzenie Eugeników

2 lata ago

516 words

W latach 1914-1930 Karl Pearson poświęcił cztery tomy biografii swojego mentora, Francisa Galtona (rysunek). Rezultatem było nieporęczne i pełne szacunku spojrzenie na człowieka znanego jako ojciec eugeniki. Genetyk Duke University, Nicholas Wright Gillham, postanowił zaradzić niedociągnięciom Pearsona, argumentując, że nowa biografia brytyjskiego polymata jest uzasadniona w świetle eugenicznych rozważań podniesionych przez szybki postęp we współczesnej genetyce ludzkiej . Gillham zaczyna od przypomnienia nam, że Galton był kuzynem Karola Darwina, giganta teorii ewolucji, i śledzi wspólny pozazdroszczenia rodowód dwóch kuzynów. Nacisk Gillhama sugeruje, że pochodzenie rodzinne może wyjaśniać niektóre osiągnięcia Galtona; jest powiązany z Darwinem z naukową wyobraźnią ich rodu. W rzeczywistości najbardziej krytycznym dziedzictwem Galtona nie był umysł naukowy, lecz zapis finansowy pozostawiony przez jego ojca handlowego. Ta nagroda pozwoliła mu realizować życie podróżnicze, intelektualne spekulacje i bogaty wypoczynek.
Chociaż Galton znany jest mniej niż jego krewny Darwin, znany jest z pracy w eugenice, nauki o dobrej hodowli . Eugenika jest powszechnie przywoływana z powodu ideologicznego uzasadnienia, jakie zapewniała holokaustowi nazistom. Zdając sobie sprawę z tego toksycznego związku, Gillham postanawia ponownie przeanalizować inne rozległe osiągnięcia Galtona. W dwóch sekcjach książki zachowuje się chronologicznie, najpierw dostarczając szkic przodków i edukacji Galtona. Pomimo nacisków, aby naśladować swojego dziadka w badaniach nad medycyną, Galton opuścił to pole, aby studiować matematykę na Uniwersytecie w Cambridge. Walcząc o honor, miał swój pierwszy załamanie psychiczne i musiał zadowolić się zwykłym stopniem. Pierwsze podróże Galtona opisano w kilku rozdziałach poświęconych afrykańskim wyprawom. Czytamy o jego pogardy wobec Afrykanów, ucząc się, jak wielu pstrągów, których pokonał podczas jednej podróży, i ile kleszczy krzaków ugryzło go w inną. W tych rozdziałach jest nadmiar szczegółów, które nie zawsze przesuwają narrację lub dają czytelnikowi nowy, ważny wgląd w to, jak doświadczenia Galtona w okresie jego młodości wpłynęły na jego dalszą karierę.
W trzeciej i największej części książki Gillham przyjmuje bardziej satysfakcjonujące podejście tematyczne do badania ważnej pracy Galtona bez prób szczegółowych informacji o jego codziennym życiu. Galton był wczesnym zwolennikiem używania odcisków palców jako unikalnych osobistych identyfikatorów. Jego analiza statystyczna zdarzeń biologicznych wygenerowała dziedzinę biometrii. Usystematyzował wykorzystanie rodowodów i badań bliźniaczych, próbując prześledzić cechy dziedziczne. Jego wkład w geografię, prognozy pogody i badania sądowe dostarcza dowodów na jego szerokie talenty. Ta sekcja stanowi przystępne odniesienie do najważniejszego dzieła Galtona i przypomni czytelnikowi złożoność jego zainteresowań, podejmowana przez żyzną ciekawość.
Ostatnie dwa rozdziały obejmują dziesięć lat przed śmiercią Galtona i zaczynają wyjaśniać jego wkład w ewentualną trajektorię ruchu eugenicznego. Niedługo przed śmiercią Galton napisał utopijną powieść Kantsaywhere, przedstawiającą fikcyjne społeczeństwo, które klasyfikowało ludzi według ich wartości dziedzicznej
[więcej w: klinika krakowska nfz, grudziądz jednostka wojskowa, sonoforeza przeciwwskazania ]
[więcej w: endometrium 8mm, grudziądz jednostka wojskowa, korony teleskopowe ]

0 thoughts on “Życie Sir Francisa Galtona: od afrykańskiej eksploracji po narodzenie Eugeników”

  1. Ułożenie chorego na boku uchroni poszkodowanego przed zachłyśnięciem się własnymi wydzielinami.