Skip to content

Wezwanie do opowiadań: Nauczanie i wyobraźnia moralna

2 lata ago

734 words

Jeden z czołowych amerykańskich psychiatrów dziecięcych i autor ponad 40 książek, Robert Coles sprawił, że praca jego życia polega na zrozumieniu siły charakteru dzieci. Otrzymał nagrodę Pulitzera za serię Dzieci z kryzysu . Tutaj, w The Call of Stories, osobiście rzuca okiem na korzystanie z opowiadania historii – zarówno w postaci narracji osobistych, jak i ustalonego kanonu literackiego – jako sposobu na zwiększenie zrozumienia i empatii w relacji lekarz-pacjent. Bardziej szczere i często bolesne badanie własnego rozwoju moralnego jako lekarza i jego trwające całe życie połączenie z opowiadaniem jest pełne barwnych anegdot i wglądów. Jego mentor, poeta i lekarz William Carlos Williams, zapewnił, że literatura jest niezawodną arterią … od świata myślenia do życia codziennego . Jako walczący w psychiatrii Coles uznał to za prawdziwe. Lata szkolenia akademickiego zdawały się nie pomagać w rozwiązywaniu problemów szczególnie trudnego pacjenta. Z ujmującą szczerością i mądrością perspektywy, wspomina frustrującą interakcję:
O tak, zabrałem jej osobistą historię , jej historię rodzinną , jej historię społeczną , jej historię kliniczną – wszystkie te frazy, które powstały w umysłach mieszkańców szpitala i utworzyły odrębne elementy w kodeksie biurokracji. procedury. Naszym zadaniem było brać te różne historie i sumiennie je spisywać.
Zirytowany, gdy te historie prowadziły donikąd, poprosił ją, by opowiedział mu tylko historię lub dwie i przypomina o zauważalnej i nieco dramatycznej zmianie , która miała miejsce. Opowiadała o dzieciństwie w szpitalach z powodu operacji rekonstrukcyjnej z powodu wady wrodzonej i innych okoliczności, których odkrycie przyczyniło się do głębszego zrozumienia i ostatecznie do lepszego leczenia. Opowiadanie historii dostarczyło także Colesowi alternatywę dla metod książkowych, które okazały się mniej skuteczne, i podkreśliły mu siłę osobistej narracji.
Zawarte są tu także liczne rozmowy Coles ze studentami i pacjentami na temat dzieł uznanych pisarzy, takich jak Tołstoj, Tillie Olsen, Czechow, Williams, Richard Wright i inni. Wciągająca narracja, oferująca energiczną wyobraźnię gawędziarza w pracy, może pozwolić każdemu z nas nauczyć się na przykładzie, aby wziąć sobie do serca to, co jest naprawdę darem łaski – sugeruje Coles. Kiedy fizyk Enrico Fermi leżał umierający na raka w szpitalu, w którym Coles był stażystą, powiedział Colesowi o przeczytaniu Tołstoja Iwana Ilycha Tołstoja, w którym samozadowolony Ilych uświadamia sobie w ostatnich dniach, że nigdy nie próbował nawiązać prawdziwego połączenia z inni. Posługując się historią jako metaforą własnych refleksji, Fermi był w stanie przekazać uczniom swoje uczucia, które były zbyt potężne, by bezpośrednio je wyrażać. Później Coles stwierdził, że ci, którzy są śmiertelnie chorzy, często zmagają się ze wspomnieniami przeszłego życia, które teraz są zagrożone, ale walka ta ma charakter psychologiczny, filozoficzny i moralny .
Coles sugeruje, że czyjeś wartości ostatecznie mierzy się nie wiedzą czy intelektem, ale działaniem, gdy nikt nie patrzy. Zachęca swoich uczniów do szukania poezji i literatury dla innej i wartościowej perspektywy na powszechne doświadczenia bólu i cierpienia, i zdaje się sugerować, że subiektywny stan zdrowia pacjenta może być co najmniej tak samo ważny jak obiektywna rzeczywistość dostarczana przez wyrafinowane formy technologii medycznej.
Studenci medycyny kontynuują naukę koncentracji, aby dotrzeć do sedna tej lub tamtej sprawy Ciągle walczą o samo życie, w jego ekscesach, o swoje szaleństwo. I zatrzymują się w ich ślady przez moment tragedii lub wielkiego nieszczęścia. Nic dziwnego, jak niektórzy z nich mówią, ich umysły bolą, by dać ostry, spiczasty wyraz temu, co zobaczyli, usłyszeli i poczuli.
Coles nakłania swoich uczniów, aby odnaleźli znaczenie w opowiadaniach przekazywanych im przez pacjentów, nawet jeśli nie mają podobnych środowisk kulturowych lub literackich. Historie dają nam przebłyski w rzeczywistości, których nie potrafimy wyartykułować, zignorować, lub po prostu zbyt zajęci, by je zauważyć. Chociaż literatura nie jest panaceum, może zaoferować zrozumienie lekarzom i pacjentom, którzy tęsknią za pomocą obrazu, metafory, piękna i epifanii. Studenci medycyny i doświadczeni lekarze dobrze by zrobili, żeby przeczytać tę książkę. W nim Coles przypomina nam mimetyczną moc opowieści i lekcji, których uczą, raz po raz.
Leza Lowitz
Saul Feldman
Tokio 110, Japonia

[przypisy: endometrium linijne, grudziądz jednostka wojskowa, medycyna pracy książeczka sanepidowska ]

0 thoughts on “Wezwanie do opowiadań: Nauczanie i wyobraźnia moralna”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: chirurgia plastyczna warszawa[…]

  2. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: dentysta bielsko biała cennik[…]