Skip to content

Aspartam (NutraSweet): Czy jest bezpieczny

2 lata ago

527 words

Autor, internista z West Palm Beach na Florydzie, nabrał podejrzeń, że wiele z jego objawów było spowodowanych przez aspartam. Przygotował ankietę dla swoich pacjentów, która została później przekazana osobom w całym kraju, którzy sądzili, że mają reakcje na ten substytut cukru. Ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie, utrata pamięci, wahania nastroju, zmiany w widzeniu, nudności, biegunka, niewyjaśnione bóle, zaburzenia snu i osobowości i tym podobne są niespecyficznymi i bardzo pospolitymi skargami u osób, które konsultują się z lekarzem. Kiedy częstym objawom towarzyszy użycie powszechnie spożywanego produktu, jest bardzo prawdopodobne, że pojawi się szansa skojarzenia. Dla porównania, ten sam kwestionariusz powinien zostać przekazany grupie kontrolnej, która nie przyjmuje aspartamu i innej grupie przyjmującej aspartam, ale bez widocznych skarg. Tylko obiektywne porównania tych grup rzuciły nieco światła na kwestię bezpieczeństwa.
Autor następnie zapytał pacjentów, którzy byli już przekonani, że aspartam jest przyczyną ich objawów, aby przestać go używać. Wyniki są przewidywalne tendencyjnie ze względu na efekt counterplacebo, ale przedstawia je jako dowód naukowy. Pisze, że jest świadomy sugestywności i samoobsługowego sensacjonalizmu . Niemniej jednak opublikował tę książkę dla ogółu społeczeństwa, pełną osobistych anegdot dotyczących reakcji ciężkich i dramatycznych , a także częstą diagnozę reaktywnej hipoglikemii , powodującej pełne drgawki , przyspieszenie migrenowych bólów głowy i narkolepsja .
Dr Roberts nie zastosował sztywnej metody naukowej, aby przetestować swoją hipotezę, ale przedstawia ją jako fakt dla ogółu społeczeństwa bez wcześniejszej analizy przez swoich kolegów. Cytuje Wall Street Journal i inne gazety tak często, jak prasa naukowa. Zanim podniesie kwestię związku między aspartamem a chorobą Alzheimera, jego wiarygodność zostanie zakwestionowana nawet przez świeckich czytelników. Roberts przedstawia, a następnie krytykuje sposób, w jaki Agencja Żywności i Leków zaaprobowała aspartam jako dodatek do żywności, a nie jako lek. Niektóre z jego punktów są ważne. System, podobnie jak demokracja, nie jest doskonały, ale jest najlepszy, jaki mamy. Autor przedstawia się jako samotny przemysł walki z krzyżowcami, rząd i instytucja medyczna ( organizacje i osoby mające własne interesy ).
Ten rodzaj książki rodzi wiele pytań dla społeczności medycznej. Czy lekarz, który ma hipotezę, powinien napisać taką książkę bez uprzedniego poszukiwania dowodów naukowych i przedstawienia danych w czasopiśmie medycznym lub społeczeństwie. Doceniam troskę i wysiłek autora, ale moja reakcja na jego książkę jest tak negatywna, jak silna. Nie ma miejsca na taką publikację. Dodaje tylko publicznej dezinformacji, zamieszania i nieufności. Istnieje wiele innych możliwości medycznych i naukowych. Mam nadzieję, że autor będzie kontynuował swój wysiłek, stosując bardziej sztywne metody naukowe, aby móc zaprezentować je swoim rówieśnikom. Ma prawo pisać, ale ma również obowiązki lekarza. Wolność prasy zależy w równym stopniu od uczciwości i odpowiedzialności pisarza, jak od rządu, który go popiera.
Arturo R Rolla, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

Powołując się na artykuły (2)
Zamknij Cytowanie artykułów
[podobne: endometrium 6mm, grubość endometrium przed miesiączką, medycyna pracy książeczka sanepidowska ]

0 thoughts on “Aspartam (NutraSweet): Czy jest bezpieczny”