Skip to content

Życie Sir Francisa Galtona: od afrykańskiej eksploracji po narodzenie Eugeników ad

2 lata ago

476 words

Eugenic College w Kantsaywhere przyznało dyplomy dla genetycznie uzdolnionych, którzy zostali również nagrodzeni zachętami finansowymi do wczesnej i regularnej prokreacji. Ci, którzy uznawani byli za defekty genetyczne, byli podzieleni na kolonie pracy, gdzie celibat był obowiązkowy; poród wśród niezdolnych był zbrodnią. Chociaż powieść nigdy nie została opublikowana, Gillham oświadcza, że Kantsay gdzie indziej było wyraźnym wyrazem tego, co Galton miał nadzieję osiągnąć dzięki eugenice . Jednak w końcowym rozdziale biografii Gillham twierdzi, że Galton byłby przerażony , gdy zobaczyłby nazistowską politykę eugeniczną , taką jak przymusowa sterylizacja lub morderstwo dokonane w jego imieniu, ponieważ nie był złym czy mściwym człowiekiem . że te praktyki doprowadziły do całkowitego odrazu wobec eugeniki po drugiej wojnie światowej. Ale Gillham nie wyjaśnia, dlaczego ten rzekomy odruch w stosunku do eugeniki nie miał wpływu na eugenicznie zabarwione ograniczenia imigracyjne lub inne prawa, które utrzymywały rasy biologicznie odrębne i które przetrwały w Stanach Zjednoczonych aż do lat 60. XX wieku. Nie wyjaśnia też, w jaki sposób sterylizacja nie nadających się , jak zapowiadano w powieści Galtona, trwała w niektórych państwach do 1979 r. Grozy Holocaustu mogły doprowadzić do odrzucenia nazizmu, ale eugenika była zarówno zbyt złożona, jak i zbyt ideologia, która zniknęła tak szybko, jak twierdzi Gillham. Co równie ważne, to właśnie rodzaj bigoterii opartej na rasie i rasie ucieleśnionej przez Galtona sprawił, że najgorsze formy eugeniki były tak złośliwe zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak iw nazistowskich Niemczech.
Na początku swojej książki Gillham mówi nam, że dziadek Galtona miał dwóch nieślubnych dzieci; nie znaleźli żadnego miejsca w godnym pozazdroszczenia rodowodzie rodzinnym. Podczas jednej z podróży Galton spotykał się z prostytutką i chorobą, która mogła doprowadzić do jego własnej bezpłodności. On dwukrotnie cierpiał na załamania nerwowe związane ze stresem. W pokoleniu po śmierci Galtona ludzie z takimi środowiskami jak jego, którzy nie podróżowali w pierwszej klasie, zostali odrzuceni na wyspie Ellis jako niegodni imigranci. Jeśli udało im się wjechać do Stanów Zjednoczonych, prawo zabraniało im zawarcia małżeństwa w wielu stanach, a ich degeneracja moralna i rodzinne nieuczciwość mogły zostać uznane za przejaw dziedzicznej wady w celu usprawiedliwienia sterylizacji chirurgicznej.
Eugenika wyraźnie zaczęła się od Galtona, ale tylko jedna wersja zakończyła się na nazistach. Ukrywając ten fakt, Gillham nie wywiązuje się ze swojej dorozumianej obietnicy umieszczenia dzieła Galtona jako punktu odniesienia dla współczesnej genetyki człowieka.
Paul A. Lombardo, Ph.D., JD
University of Virginia, Charlottesville, VA 22908
[email protected] edu
[hasła pokrewne: olx orzesze, msw szpital, ból brzucha lewa strona na dole ]
[więcej w: sonoforeza przeciwwskazania, gumtree nowy sącz, olx orzesze ]

0 thoughts on “Życie Sir Francisa Galtona: od afrykańskiej eksploracji po narodzenie Eugeników ad”