Skip to content

Piercing sutków i hiperprolaktynemia

2 lata ago

586 words

Zdrowa 20-letnia kobieta miała bóle piersi i obustronny ropny wypływ sutków trzy tygodnie po przebiciu jej sutków. Otrzymała kurs antybiotyków (cefaleksynę) i jej infekcja ustąpiła. Dwa tygodnie później powróciła z powodu obustronnego spontanicznego mlekotoku. Ocena w tym czasie wykazała poziom prolaktyny wynoszący 218 .g na litr, z ujemnym wynikiem testu moczu na ciążę i prawidłowymi stężeniami tyreotropiny w surowicy (0,22 .U na mililitr), azotu mocznikowego we krwi (8 mg na decylitr [2,9 mmol na litr]), i stężenie kreatyniny w surowicy (0,6 mg na decylitr [53 .mol na litr]). Trzy tygodnie później pacjent zauważył zmniejszenie mlekotoku; jej poziom prolaktyny wynosił 82,7 .g na litr. Dwa miesiące później zaszła w ciążę i bez powikłań przerwała ciążę. Jej miesiączka pozostała normalna przez cały ten czas, z wyjątkiem ciąży. Dwa miesiące po ciąży usunęła pierścienie sutków, a ona nie miała już więcej mroczniaka. W miesiąc po usunięciu pierścieni jej poziom prolaktyny powrócił do normy, wynoszący 11,3 .g na litr. Ponieważ leczenie cefaleksynem zostało zakończone, pacjent nie otrzymał żadnych leków. Rezonans magnetyczny przysadki był prawidłowy.
Ta młoda kobieta miała dramatyczny wzrost prolaktyny i związanego z nią mlekotoku, który zbiegł się z umieszczeniem obustronnych pierścieni brodawkowych. Harrison s Principles of Internal Medicine zauważa, że hiperprolaktynemia, w której poziom prolaktyny jest większy niż 100 .g na litr prawie zawsze wskazuje na wydzielający prolaktynę gruczolak przysadki. Williams Textbook of Endocrinology 2 mówi, że pojedynczy pomiar prolaktyny może być wystarczający zdiagnozować prolactinoma, jeśli wartość jest większa niż 200 .g [na litr]. Wersja online UpToDate 3 zauważa, że stężenia prolaktyny w surowicy mogą nieznacznie wzrosnąć , osiągając zakres od 21 do 40 .g na litr, z intensywną piersią . stymulacja i że wartości prolaktyny w surowicy powyżej 200 .g na litr zwykle wskazują na obecność gruczolaka laktotropowego. W starszym badaniu, 4 stymulacja brodawek sutkowych nie podniosła poziomu prolaktyny w surowicy u kobiet, które nie miały kontaktu z mlekiem. Inne badania wykazały niższy poziom hiperprolaktynemii (mniej niż czterokrotność górnej granicy normy) nawet przy intensywnej stymulacji dróg aferentnych od ciężkich oparzeń w klatce piersiowej lub złamania żeber lub bezpośrednio po torakotomii.5 W przypadku, który podajemy, oznaczono hiperprolaktynemię (prolaktyna). poziom> 200 .g na litr) był związany z intensywną stymulacją pierścieni brodawek (prawdopodobnie z dodatkową stymulacją powiązanych infekcji), a poziom prolaktyny powrócił do normy po usunięciu pierścieni.
Geoffrey A. Modest, MD
Boston University School of Medicine, Boston, MA 02118
[email protected] org
John JW Fangman, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115
5 Referencje1. Braunwald E, Fauci AS, Kasper DL, Hauser SL, Longo DL, Jameson JL, wyd. Zasady Harrison w zakresie chorób wewnętrznych. 15 ed. Vol. 2. Nowy Jork: McGraw-Hill, 2001: 2039.
Google Scholar
2. Wilson JD, Foster DW, Kronenberg HM, Larsen PR, wyd Podręcznik Williamsa endokrynologii. 9 ed. Filadelfia: WB Saunders, 1998: 289.
Google Scholar
3. Snyder PJ. Objawy kliniczne i diagnostyka hiperprolaktynemii. W: UpToDate w medycynie. Wellesley, Mass .: BDR-UpToDate, 10 września 2001. (Dostępne również na http://uptodateonline.com/.)
Google Scholar
4. Jarrell J, Franks S, McInnes R, i in. Badanie piersi nie podwyższa poziomu prolaktyny w surowicy. Fertil Steril 1980; 33: 49-51
Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. MacFarlane IA, Rosin MD. Międzypłytka po zabiegach chirurgicznych do ściany klatki piersiowej: rola prolaktyny. Postgrad Med J 1980; 56: 23-25
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(25)
[przypisy: studia lekarskie ile lat, dermatolog warszawa nfz, polmed ginekolog ]
[patrz też: olx czerwionka, hartman opatrunki, medycyna pracy książeczka sanepidowska ]

0 thoughts on “Piercing sutków i hiperprolaktynemia”