Skip to content

Beyond Cholesterol: The Johns Hopkins kompletny przewodnik dla uniknięcia choroby serca

2 lata ago

614 words

Tytuł tej książki obiecuje pełne instrukcje, które pomogą czytelnikowi zapobiegać chorobom serca, lub przynajmniej zrozumieć zasady niezbędne do zapobiegania tej chorobie. Książka jest podzielona na cztery sekcje, każda z kilku rozdziałów, które przedstawiają i eksplorują cztery duże tematy: związek między nieprawidłowościami lipoproteinowymi a chorobą niedokrwienną serca, genetyczny wkład w nieprawidłowości lipoproteinowe, związek między dietą a poziomem cholesterolu oraz rola ćwiczeń fizycznych. i leki w leczeniu nieprawidłowości lipidowych. Książka jest napisana dla dobrze poinformowanego laika i jest równie odpowiednia dla lekarzy, którzy mają pacjentów z zaburzeniami lipidowymi. Tak szeroki zakres powinien zapewniać szerokie grono odbiorców. Proza jest prosta i zabawna, a wyjaśnienia zazwyczaj jasne i dobrze rozwinięte. Każdy z rozdziałów w czterech dużych rozdziałach kończy się zwięzłym, dobrze skonstruowanym streszczeniem omawianych dziedzin.
Książka obejmuje przewidywalne i ważne tematy ogólne związane z diagnozowaniem dyslipidemii i zarządzaniem nimi. Po przedstawieniu ogólnego primera dotyczącego patofizjologicznych cech miażdżycy i aktualnego podejścia klinicznego, Beyond Cholesterol z kolei zajmuje się zmniejszeniem ryzyka, rolą lipoprotein o dużej gęstości (HDL), innych czynników ryzyka sercowego ważnych w rozwoju miażdżycy, naszych obecnych zrozumienie zaburzeń lipidowych u dzieci, zespołów, w których występuje zwiększone ryzyko miażdżycy w obecności normalnego poziomu cholesterolu całkowitego, nasze rozumienie roli błonnika i olejów rybich w modyfikacji profili lipidowych oraz omówienie konkretnych leków obecnie stosowanych w leczenie.
Książka przedstawia niektóre wyrafinowane tematy w jasnej i prostej prozie. Na przykład Beyond Cholesterol adresuje i skutecznie tłumaczy rodzinną hipercholesterolemię, rodzinną złożoną hiperlipidemię, rodzinną hipertriglicerydemię i każdy z klasycznych fenotypów Fredricksona I-V. Ponadto Kwiterovich zajmuje się kilkoma ezoterycznymi i nowo rozpoznanymi zespołami, w tym hipo-HDL i hiperapoproteiną B, a także takimi subtelnościami, jak tromboksan A3 i prostaglandyna I3 (pochodne kwasu eikozapentaenowego) i ich wpływ na płytki i układ naczyniowy, a także liczba szczegółowych i złożonych szczegółów metabolizmu lipoprotein.
Istnieją pewne wyjątki i obszary niedokładności. Na przykład nie znaleziono dyskusji na temat Lp (a) lipoproteiny, ani nie wspomniano o częstszych wtórnych przyczynach dyslipidemii, takich jak choroba tarczycy, zespół nerczycowy lub stosowanie pigułek antykoncepcyjnych. Dobrze rozpoznane czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, są traktowane z minimalną uwagą, a jedynie niewielka ilość informacji i zaleceń dotyczących roli tych czynników ryzyka w zapobieganiu chorobom serca. Być może problemem jest tytuł książki, który obiecuje dobrze wyważony przewodnik, a nie książkę poświęconą prawie wyłącznie dyslipidemii.
Ilustracje i tabele są pomocne i dobrze zaprojektowane, dodając do dostępnego i zabawnego przepływu książki. Praktyczne komentarze i sugestie są pełne, począwszy od konkretnych porad dotyczących modyfikacji stylu życia u dzieci po dyskusje na temat eksperymentalnych substytutów tłuszczu, które rozważa Food and Drug Administration. Dobrze rozwinięta i dokładna dyskusja na temat terapii farmakologicznej została podsumowana z dość nietypowym naciskiem, który odbiega od zaleceń pierwszej i drugiej linii Narodowego Programu Edukacji Cholesterolowej. Wreszcie, rozdział dotyczący diety i cholesterolu jest dobrze przemyślany i szczególnie praktyczny, chociaż włączenie szybkich i łatwych receptur o niskiej zawartości tłuszczu i cholesterolu jako dodatku wydaje się nieco przesadzone; te mogą zostać lepiej pozostawione książkom zaprojektowanym, aby rozwiązać ten problem.
Ta książka jest atrakcyjnym, czytelnym i wyrafinowanym wprowadzeniem do diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych. Jest to pożądany zasób.
Michael E. Mendelsohn, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

[patrz też: jak nauczyć dziecko zasypiać, poznasz przystojnego bruneta cda, młody jęczmień zastosowanie ]

0 thoughts on “Beyond Cholesterol: The Johns Hopkins kompletny przewodnik dla uniknięcia choroby serca”

  1. Lekarze czesto sie wsciekaja, ze ludzie na wlasna reke dokdztalcaja sie w internecie